Byggedagbog uge 2

Velkommen til vores byggedagbog, der hver mandag vil blive opdateret med den forgangne uges arbejde på byggegrunden. Ordet og billederne er skrevet og taget af min kære mand, og materialet herinde vil derfor være i en del mere rå og ufiltreret udgave, hvor fokus er på selve byggeprocessen.

Mandag d. 01.04.19

Byggedagbog Bygge dagbog

Jeg får stadig et sus i maven hver mandag, når jeg træder ud til grunden. Her hilser jeg på de arbejdende folk, vores naboer og de forbipasserende som finder deres vej forbi, og hver eneste gang, bliver jeg lige lykkelig ved tanken om, at det er vores hus, der er ved at blive bygget, og vores drøm der bliver realiseret.

Det sidste sand blev fordelt på grunden og i det område, der indrammer huset er sandet blevet komprimeret og afrettet. Alle ledninger blev  trukket og arbejdsmændene har så småt afsluttet kloakarbejdet. Rent visuelt fra i sidste uge er vores grund blevet en anelse højere og mere “soigneret” at se på, hvis man kan bruge sådanne ord om en byggeplads.

Læs også gerne: Byggedagbog uge 1

Onsdag d. 03.04.19

eurodan-huse byggedagbog Maria Vestergaard byggedagbog

Terrændækket har nu taget form. Der blev lagt 400mm polystyren. Hvilket er en ordenligt omgang isolering. Hvis du er kok, så tag noter. Det er ca. den mængde ost, jeg vil have på min spaghetti bolognese.

Fredag d. 05.04.19

Byggedagbog eurodan-huse nybygger familie

Der er tempo i byggeriet, og rygtet siger at de er foran i tidsplanen. Denne påstand kan selvfølgelig ikke blive bekræftet, da eurodan-huse ikke udleverer deres arbejdstidsplan, men eftersom vores byggeleder fortalte os i telefonen, at de vil ligge slanger til gulvvarme i næste uge, og det allerede så sådan dan her ud om fredagen – med slanger til gulvvarme og ameringsjern, så kan vi næsten regne ud, at de ihvertfald ikke er bagud i tidsplanen. Terrændækket blev gjort færdigt, og der mangler blot 120mm beton til at fuldende fundamentet. Hele huset kommer i øvrigt til at leve op til BR2018.

barn på byggeplads nybygger Odense

Lillebror har været enormt betaget af de store og larmende maskiner og i fredags var ingen undtagelse, da arbejdsmændende lukkede af for kloaken og ryddede op efter en begivenhedsrig uge. Nu går planlægningen af haven igang, som begynder med at få kørt det sidste jord bort, der stadig fylder det meste af vores kommende have.

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *